Jätkusuutlikkus

Lore Bistroos tunnistame, et toitlustusmaastik on läbi ajaloo toiminud viisil, mis ei ole kahjuks jätkusuutlik.

Kuigi me ei mõtle ilmtingimata, et jätkusuutlikkus on parim sõna kirjeldamaks seda, mida me oma restoranis teeme, usume, et meie kohustus on otsida viise, kuidas oma meeskonda, külalisi, kogukonda ja keskkonda paremini teenida.

Meie peamiseks prioriteediks on alati olnud suhted. Olgu selleks siis tugevamate sidemete loomine tarnijatega või oma loo jagamine meie külalistega. Head inimsuhted on võimsaks töövahendiks, mis aitavad õppida, inspireerida ja koos kasvada. Panustame tugevalt meeskonna arengusse, olgu selleks erialased koolitused, majasisene mentorlusprogramm või hands-on juhtimisstiil. Peame elementaarseks head töökeskkonda ja õiglast töötasu.

Meie jaoks on tähtis olla oma kogukonnas aktiivne, sealjuures teha koostööd erinevate heategevusorganisatsioonidega ja aidata neid, kes meie abi vajavad. Tahame väga toetada ka Eesti toidutööstust ja edendada meie toidukultuuri. Kui vähegi võimalik, ostame oma tooraine alati kodumaistelt talunikelt ja väiketootjatelt.

Meie maja aitab energiaga varustada Kai keskuse katusele paigaldatud päikesepark.

Meie jaoks on väga oluline jäätmete minimeerimine. Oleme jätkuvalt vähendamas ühekordse plastiku kasutamist. Suure tähelepanu all on toitude valmistamise koostisosadest tekkivate kõrvalsaaduste lõpuni kasutamine, tehes näiteks eelmise päeva leivast misokastmeid või kasutades sidruni ja ka teiste köögiviljade koori mõnel muul viisil lõpproas. Selle kõige juures on jäätmete sorteerimine osa tavapärasest hügieenist, mille tulemusena saavad biojäätmetest väetis ning klaaspudelid leiavad elu uuel ringil. 

Teadvustame endale, et meil on veel pikk tee minna, aga usume, et seda teed käies suudame oma külalistele pakkuda loomingulisemat ja kutsuvamat elamust. Loodame, et käite meiega koos seda rada ja kui teil on häid ettepanekuid jätkusuutlikkuse edendamiseks, siis oleme neile rõõmuga avatud.